Natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja – Dabar

Hrvatska, kao punopravna članica međunarodne inicijative Bebras (Dabar) i ove godine organizira natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja Dabar. Dabar promiče informatiku i računalno razmišljanje među učiteljima i učenicima, ali i u široj javnosti. Sudjelovanjem u njoj želimo učenicima pokazati da računalo nije samo igračka za društvene mreže ili gledanje filmova nego izvor zanimljivih logičkih zadataka koji informatiku čine uzbudljivom.

Organizatori natjecanja za Hrvatsku su udruga “Suradnici u učenju”, Hrvatski savez informatičara i Visoko učilište Algebra uz podršku CARNET-a.

Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućio jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka osmišljenih od strane stručnjaka iz pedesetak zemalja uključujući i one iz Hrvatske.

Natjecanje se organizira u 5 kategorija:

• MikroDabar za učenike 1. i 2. razreda OŠ,
  • MiliDabar za učenike 3. i 4. razreda OŠ,
  • KiloDabar za učenike 5. i 6 razreda OŠ,
  • MegaDabar za učenike 7. i 8. razreda i
  • GigaDabar za učenike svih razreda srednje škole.

Da je Dabar više od natjecanja, pokazao je i broj prijavljenih škola i zainteresiranih učenika 2017. godine. Sudjelovalo je 430 škola i 15247 učenika.  Postignuti rezultati i povratne informacije sudionika natjecanja su i više nego zadovoljavajući. Dodatne informacije dostupne su na službenoj stranici natjecanja  http://ucitelji.hr/dabar.

Kako bismo pomogli učiteljima i učenicima da se pripreme za natjecanje, dostupan je kolegij PseudoDabar kojem se pristupa putem poveznice http://bit.ly/pseudodabar.

Natjecanje će se održati od 12. do. 16. studenoga na CARNetovom sustavu Loomen uz obavezno korištenje AAI@EduHr tj. korisničkih računa @skole.hr.

Sudjelovanje je za sve učenike, učitelje i škole u potpunosti besplatno.

Prijave su otvorene od 1. do 31. listopada 2018.

damir-vrbanec.from.hr

Učitelj informatike, izvrsni savjetnik