Brinite o djeci u prometu

Poštovani roditelji!

Radi sigurnosti naše djece, polaznika IV. OŠ Varaždin na području ulica A. M. Reljkovića, Bartola Kašića, kao i sigurnosti zaposlenika IV. OŠ Varaždin te trećih osoba obratite pozornost na:

• pridržavanje obaveze poštivanja prometnih znakova
  • ograničeno kretanje osobnih vozila roditelja u školskom dvorištu  škole (osim roditelja djece sa zdravstvenim poteškoćama)

Brinite o djeci u prometu!

• djeca su, u pravilu, nižeg rasta što im onemogućuje optimalnu preglednost prometne situacije. Vidno polje im je ograničeno (u odnosu na odrasle osobe). Niži rast čini ih teže uočljivim ostalim sudionicima u prometu, osobito vozačima
  • u djece je smanjena sposobno točne procjene brzine kojom se kreću vozila
  • još im nije u potpunosti razvijena sposobnost usmjeravanja pozornosti na zbivanja u prometu. U trenutku im pozornost može biti preusmjerena na neke druge sadržaje (pojava prijatelja ili roditelja na drugoj strani ceste, igra djece…)
  • djeca često reagiraju nenadano, impulzivno, nemaju još u potpunosti razvijen osjećaj za procjenu opasnosti