Mjesec hrvatske knjige 2022.

Mjesec hrvatske knjige, ta tradicionalna i najveća manifestacija u Hrvatskoj posvećena knjizi, knjižarstvu i knjižničarstvu, započela je 15. listopada i traje do 15. studenog. Ove godine posvećen je mladima jer je  2022. godina proglašena Europskom godinom mladih pa tema glasi Generacija K, čime se sugerira na postojeće podjele generacija (generacija Y, generacija Z i sl.), a stavlja naglasak na dva važna pojma – knjigu i knjižnicu. Ovogodišnji moto je Misli na sebe – čitaj!

Četvrta osnovna škola Varaždin i naša školska knjižnica, obilježit će ovaj Mjesec hrvatske knjige i knjigama Miroslava Cmuka, kolege školskog knjižničara VI. osnovne škole Varaždin, koji nas je, nažalost, nedavno napustio. Profesor hrvatskog jezika i književnosti te velik ljubitelj stripova, bio je i plodan autor za djecu i odrasle te književni kritičar. Napisao je i autobiografski roman Zagorland te brojne eseje o književnosti, glazbi, filmovima i stripovima kao i slikovnice za najmlađe.

Isto tako, u znak sjećanja na našu prerano otišlu kolegicu, školsku knjižničarku Ivanu Štimec-Sajko (Graditeljska, prirodoslovna i rudarska škola Varaždin), osmišljen je Ivanin izazov – aktivnost u kojoj učenici istražuju i saznaju više o temama koje predstavljaju izazove u njihovim životima pa će o njima napraviti digitalne sadržaje i prikazati kako ih provesti u djelo.
Aktivnosti vezane za drage kolege, u Mjesecu hrvatske knjige, obilježit će osnovnoškolski i srednjoškolski knjižničari Varaždinske županije te njiihove matične škole.

+ 22 = 23