Stručno usavršavanje učiteljice engleskog jezika Dijane Gašparac u Norveškoj

Od 14.siječnja 2010. do 17.siječnja 2020. učiteljica Engleskog jezika Dijana Gašparac sudjelovala je na Erasmus plus kontaktnom seminaru „Use of ICT in pre primary and primary education“ u norveškom gradu Tromsu na samom sjeveru Norveške. Nakon što se javila na natječaj Agencije za mobilnost i bila odabrana za sudjelovanje u ovoj aktivnosti transnacionalne suradnje, realizirala je usavršavanje u trajanju od 4 dana.

Erasmus 2020 - Dijana Gašparac (3)

U sklopu aktivnosti sudionici su posjetili osnovnu školu u Tromsu „Skjelkan“. Škola stavlja naglasak na poučavanje izvan učionice i uporabi IKT u nastavi. Smještena je uz samu obalu i nastava se osim u učionicama održava i na školskom brodu i  školskom dvorištu u sklopu kojeg se nalazi igralište za sportove, tobogani i penjalice, klupice za održavanje nastave na otvorenom, padine za sanjkanje, skijanje i igre na snijegu. Škola ima oko 200 učenika, a razredi  do 20 učenika. Uz učiteljicu u nastavnom procesu sudjeluju i pomoćnici. Ravnatelj škole ima dva pomoćnika ravnatelja koji brinu o organizaciji nastave, edukaciji i usavršavanju učitelja te IKT infrastrukturi škole. Učenicima su osigurani udžbenici koje financira škola kao i sve izlete koji su besplatni. U posljednjih godinu dana dio je udžbenika zamijenjen digitalnim sadržajima na iPodu kojeg učenici nose svojim kućama. Učenici imaju prosječno jedan nastavni sat na dan u kojem se koristi IKT- iPod i to uglavnom u matematici, engleskom jeziku i materinjem jeziku. Koriste aplikacije za koje je škola platila licencu te svako dijete ima povratnu informaciju o napredovanju u učenju. Tijekom nastavnog sata učenici rade na različitim predmetima: neki slušaju i čitaju priču preko iPoda te rješavaju popratne zadatke, neki računaju koristeći iPod, a neki se bave praktičnim aktivnostima poput sastavljanja slagalica i slično. Atmosfera u razredu je prilično opuštena, djeca su okupirana svojim zadacima. Pod velikim odmorom, učenici izlaze na dvorište. Oblače svoja skijaška odjela jer je vani hladno i dosta je snijega i leda. Obavezno stavljaju reflektirajuće prsluke jer je u Tromsu još uvijek razdoblje polarne noći: veći dio dana je mrak, od 11 do 12 je nešto svijetlije, ali sunca još nema. U 15 h popodne mrkli je mrak.

Erasmus 2020 - Dijana Gašparac (1)

Sudionici edukacije posjetili su Norveški sjeverni centar za znanost u sklopu kojeg se nalazi planetarijum te katovi s interaktivnim spravama i igrama kroz koje učenici i zainteresirano građanstvo te učitelji uče o različitim pojavama iz znanosti. Centar nudi edukacije iz područja informatike i robotike s naglaskom na programiranje od najmlađe dobi.

Erasmus 2020 - Dijana Gašparac (2)

Veći dio edukacije bio je posvećen ostvarivanju međunarodne suradnje između sudionika te realizaciju suradnje na KA229 Erasmus projektu. Saznanja koja je učiteljica Gašparac stekla ovom edukacijom unaprijediti će kvalitetu Erasmus plus KA1 projekta koji naša škola namjerava prijaviti u veljači. IV.OŠ Varaždin ovim je kontakt seminarom otvorila svoja vrata europskim kolegama u vidu primateljice škole u aktivnosti „job shadowing“ te će se tako utjecati na podizanje europske dimenzije škole.

Komentari su zatvoreni.