“Vožnjom od starta do cilja” – projektni zadatak

Vožnjom od starta do cilja

Projektni zadatak

U ovom projektu mogu sudjelovati učenici 7. razreda. Učenici se grupiraju u timove po 3-4 učenika. Svaki tim učenika radi s jednim mBot robotom i na jednom računalu. Timovi programiraju robota na računalu u mBlock programu i testiraju vožnju robota na zajedničkoj stazi. Timovi upisuju potrebne podatke u Excel tablicu i izrađuju grafikon brzine vožnje robota.

U sljedećih nekoliko poveznica pročitajte upute, pogledajte slike i videozapise probnih vožnji:

Tekst zadatka

Slika staze

Popratna PPT

Snimka vožnje mBot-a i pregled tablice u Excel-u

Slika vožnje mBot-a

Ovaj projekt se veže na nastavni predmet informatike 7. razreda i uključuje međupredmetnu temu s matematikom.

Odgojno-obrazovni ishodi:
B. 7. 1 razvija algoritme za rješavanje različitih problema koristeći se nekim programskim jezikom pri čemu se koristi prikladnim strukturama i tipovima podataka
A. 7. 3 prikuplja i unosi podatke kojima se analizira neki problem s pomoću odgovarajućega programa, otkriva odnos među podatcima koristeći se različitim alatima programa te mogućnostima prikazivanja podataka
Aktivnosti:
Opisuje način rješavanja problema naredbama nekoga programskog jezika koristeći se različitim osnovnim tipovima podataka. Analizira problem, odabire strategiju rješavanja, rješenje realizira u obliku programa s odgovarajućim tipovima podataka. Provjerava ispravnost rješenja te ga preuređuje po potrebi.
Metode poučavanja:
Usmeno izlaganje, razgovor, rad na tekstu, demonstracija, simulacija na računalu, samostalni rad za računalom
Metode vrednovanja:
Vrednovanje za učenje (ljestvice procjene)
Vrednovanje kao učenje (vršnjačko vrednovanje, samorefleksija i samovrednovanje)

Projektni zadatak izrađen je na temelju oglednog sata "Vožnjom od starta do cilja". Slika staze preuzeta sa https://croatianmakers.hr/hr/croatian-makers-liga/

Autori projektnog zadatka:
Damir Vrbanec,Tomislav Leček i mr. sc. Tamora Ređep

damir-vrbanec.from.hr

Učitelj informatike, izvrsni savjetnik

Jedna misao o ““Vožnjom od starta do cilja” – projektni zadatak