Djevojčice u STEM-u 2024.

Nastavljamo sa aktivnostima projekta Djevojčice u STEM-u.
Slijedi nova aktivnost: Intervju s znanstvenicama.
Intervju će se održati u ponedjeljak 12.2.2024. u 14 sati.
Intervju ćemo organizirati u učionici informatike kako bi sve učenice koje sudjeluju u projektu na jednom korisničkom računu imale pristup do intervjua.  Evaluacija će biti podijeljena u chatu, a i poslana kasnije na mail.
Evaluaciju ispuniti će svaka učenica i svaki mentor za sebe.
Upitnik ostaje isti kao i prošle godine.

Ove godine na intervju će nam se pridružiti: Jelena Bujan, Jelena Ciucci Matovina, Ivana Čavlina Tomašević, Mirela Beriša.

U nastavku kratke biografije svake znanstvenice:
Jelena Bujan
Diplomirala sam kao prof. biologije i kemije, pa shvatila da me više privlači znanost. Zbog toga sam upisala doktorat na Sveučilištu u Oklahomi (SAD) tijekom kojeg sam se bavila ekologijom mrava. Sav terenski rad mi je bio u tropskoj kišnoj šumi Paname. Proučavala sam razlike u fiziologiji mrava u krošnjama i mrava tla. Nakon doktorata preselila sam na otok Barro Colorado u panamskom kanalu kako bi proučila na koji način mravi krošanja podnose visoke temperature u svojim mravinjacima. Iako sam tada službeno bila na sveučilištu u Louisville, Kentucky (SAD). Poslije toga selim u Švicarsku i na sveučilištu Lausanne se bavim invazivnim mravima. Prošle godine sam se vratila u Hrvatsku, preko programa znanstvenik povratnik i trenutno sam znanstveni suradnik na Institutu Ruđjer Bošković. Testiram termalne prilagodbe urbanih mrava grada Zagrebu i mediteranskih mrava na našim otocima, te mogućnost prilagodbe mrava na klimatske promjene.Ivana Čavlina TomaševićMeteorologinja koja se bavi istraživanjem utjecaja vremena na šumske požare. Završila je prvi međunarodni dvojni doktorat iz geofizike u Hrvatskoj, obranivši doktorsku disertaciju na dva sveučilišta – Sveučilištu u Zagrebu i Sveučilištu Macquarie u Sydneyu.U Državnom hidrometeorološkom zavodu radi posljednjih 11 godina, gdje se između ostalog bavi i vremenskim prognozama namijenjenim za poljoprivrednike. Često ste ju mogli vidjeti u popularnoj nedjeljnoj TV emisiji HRT-a Plodovi zemlje, gdje već 8 godina prezentira agrometeorološku prognozu.Sudjelovala je na više od 30 konferencija u zemlji i inozemstvu te održala na desetke predavanja poljoprivrednicima i vatrogascima. Također, do danas održala na desetke radionica u osnovnim i srednjim školama diljem zemlje kako bi popularizirala meteorologiju.

Jelena Ciucci Matovina rodjena u Ogulinu davne 1986.  Nakon osnovne škole, nastavila edukaciju u Ogulinskoj gimnaziji. U srednjoj školi jako su je zanimale matematika i fizika pa je nastavila svoje stručno obrazovanje na Fakultetu Elektrotehnike i Računarstva u Zagrebu. Nakon diplome, na jednom zanimljivom eventu, slučajno se pojavila prilika da se preseli u Nizozemsku i počne karijeru u Philipsu. Život se nastavio u gradu Eindhovenu i Philipsu, u kojima je imala različite pozicije – od HW engineeringa pa do projekt managera i razvoja zanimlivih novih proizvoda, sve do drugog kraja – internacionalne prodaje i rada sa kupcima po cijelom svijetu. Nakon dobrih 10godina u Philipsu pojavila se prilika raditi u industriji koja nam mijenja budućnost – električna vozila i punjači za električna vozila. I tako sad zadnje 3 godine razvijamo (i popravljamo) zanimljive kompleksne proizvode u ABB-u.

Intervjuu možete pristupiti pomoću sljedeće poveznice:

Pozvani ste na Intervju sa znanstvenicama 2024.pon velj 12, 2024.14:00—15:00 (CET)

Dodirnite vezu ili je zalijepite u preglednik da biste se uključili. Vidimo se 🙂

damir-vrbanec.from.hr

Učitelj informatike, izvrsni savjetnik